A1 A2 A3 Yetki Belgesi

 

A1 A2 A3 Yetki Belgesi Başvurusu Ne Nedir Nerden Nereden Kimden Nasıl Alınır Verilir Yapılır

A Yetki belgesi: Ticari amaçla otomobil ile yolcu taşımacılığı ve oto kiralama işletmeciliği yapacak gerçek ve tüzel kişilere verilir. Taşımanın şekline göre aşağıdaki türlere ayrılır.

A1 A2 A3 Yetki Belgesi / Belgeleri Nerden Nereden Nasıl Alınır, Kimlere Verilir?

A1 Yetki belgesi: Otomobil ile şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapacaklara,
A2 Yetki belgesi: Otomobil ile uluslararası yolcu taşımacılığı yapacaklara,
A3 Yetki belgesi: Oto kiralama işletmeciliği yapacaklara, verilir. 

A1 A2 A3 Yetki Belgesi / Belgeleri Almak veya Yenilemek için istenen / gerekli özel şartlar koşullar nelerdir? Kimler A1 A2 A3 Yetki Belgesi / Belgeleri Alabilir?

a) A1 yetki belgesi almak için başvuranların, kendi adına kayıt ve tescil  edilmiş en az 4 adet özmal  ticari otomobil ile  20 milyar Türk Lirası sermaye veya işletme sermayesine,

b) A2 yetki belgesi almak için başvuranların, kendi adına kayıt ve tescil edilmiş en az 5 adet özmal ticari otomobil ile 40 milyar Türk Lirası   sermaye veya işletme sermayesine,

c) A3 yetki belgesi almak için başvuranların, kendi adına kayıt ve tescil edilmiş en az 10  adet özmal ticari taşıt ile 80 milyar Türk Lirası   sermaye veya işletme sermayesine, sahip olmaları  şarttır.

Ayrıca, A1, A2 ve A3  yetki belgesi sahiplerinin bu işe elverişli sıcağa ve soğuğa karşı korunmuş, en az dört yolcunun/müşterinin rahatça oturabileceği, telefonu, tuvaleti bulunan  bağımsız bir yerin sahibi veya kullanım hakkını haiz olmaları gerekir.

A3 yetki belgesi sahiplerinin yapacağı sözleşmelerin asgari şartları, Bakanlıkça belirlenir ve sözleşmeler Türkçe ve İngilizce yapılır.
A2 yetki belgesi sahipleri, bedelini ödemek kaydıyla başkaca bir şart aranmaksızın A1 yetki belgesini de alabilirler.

 

ARMİNA GRUP DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

Erdal YILMAZ

0.533.545 61 03

 İzmir 2.Cad.No:45/13 Kızılay-Çankaya-ANKARA

Tel:0.312.419 28 95  Faks: 418 86 95

www.belgetakip.com 

E-mail : belge@belgetakip.com

    MSN    : belgetakip@hotmail.com

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !